Dzieci Stomatologia

jaka wybrać pastę dla dziecka?

17 January 2019

Ostatnio dostaje mnóstwo zapytań odnośnie jaką pastę stosować u dziecka, z czy bez fluoru?  A jak z to jaka dawka i czemu nie wszystkie pasty mają tą dawkę?

Jeśli wybieracie pastę, ważne jest przeczytanie jej składu i skupienie się na ilości fluoru. Jeśli Twoje dziecko jest między 6 mż a 6 rokiem życia to najlepiej jest wybrać tą z 1000 ppm flouru, czyli 1 mg fluoru na 1 g pasty!

Wg badań tylko taka ilość fluoru skutecznie chroni przed próchnicą „…W niniejszym przeglądzie piśmiennictwa wykazano, że u dzieci w wieku od 5 do 16 lat, które stosowały pastę do zębów z fluorem, rzadziej w zębach stałych występowała próchnica oraz rzadziej dochodziło do ich utraty, czy wypełnienia po trzech latach (niezależnie od tego czy woda spożywana przez dzieci była fluorowana czy nie)…” (Marinho VCC, Higgins J, Logan S, Sheiham (deceased) A

Jeśli nakładasz odpowiednią ilość pasty( 6-36 mż- muśnięcie włosa, 3-6 lat ziarnko grochu), i to 2 razy dziennie, to nie musisz się obawiać ze Twoje dziecko połknie toksyczną dawkę – taka ilość nie jest niebezpieczna dla organizmu Twojego dziecka!

Poniżej zebrałem pasty z fluorem o stężeniu 1000 ppm:

Elgydium Junior ( wg producenta przeznaczona dla dzieci 7-12)

– Colgate Smilles Kids (3-5 lat)

– KIN FluorKIN Calcium

-Signal Kids (2-6 lat)

-Chicco (od 12 mż)

-Baby Brush (0-3 lat)

-GUM Butler Junior (od 7 rż)

Nie przejmujcie się oznaczeniami dla jakiego wieku są przeznaczone pasty, tylko najważniejsze aby miały w składzie 1000 ppm fluoru,a ilosc dozujemy wilkoscia nakladana na szczoteczkę.

PS. za komentarze typu fluor to trucizna, big pharma i tak dalej, z góry DZIĘKUJE!! Ten wpis jest dla osób które chcą dbać o zdrowie jamy ustnej swoich Pociech! Ja jako lekarz dentysta mam obowiązek kierować się dobrem Pacjentów, oraz opierać się na badaniach naukowych.

 

You Might Also Like...

4 Comments

 • Reply
  Marta
  18 January 2019 at 22:14

  A jeśli chodzi o xykitol w pasach dla dzieci? My stosujemy pastę z ziaji dla 12msc bezdaca z xylitolem właśnie. W czy lepiej wymienić na te z fluorem? Pozdrawiam

 • Reply
  Ewelina
  18 January 2019 at 22:42

  A pasty ziołowe bez fluoru są skuteczne u 7 latka? Wcześniej myślałam, że fluor to zło i przestałam używać past z fluorem.

 • Reply
  Nelly
  19 January 2019 at 12:52

  Moja corka ma 19 miesiecy, myjemy zeby pasta Elmex 0-2. Czy jesli nakladam ta paste (500ppm F) 2 razy dziennie ilosc jak pol ziarenka grochu lub ziarenko grochu to wystarczy, czy ta ilosc fluoru jest nadal zbyt niska? Dodam ze dodatkowo w srodku dnia corka chetnie jeszcze myje zeby pasta bez fluoru z xylitolem, bo poprostu lubi. Jest gdzies blad?

 • Reply
  Martyna
  5 February 2019 at 12:23

  Ostatnio kupiłam córce paste oral-b 3+ (ma 3 lata) 1450 ppm, czy to nie za dużo?

Leave a Reply