Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

Q&A- Podcięcie wędzidełka

Czym jest i na czym polega zabieg frenotomii?

Frenotomia to tzw. “podcięcie wędzidełka”. Jest to zabieg polegający na przecięciu tkanek wędzidełka, które powodują zaburzenie funkcji języka. W wyniku prawidłowo wykonanego zabiegu odsłaniamy brzuśce mięśnia bródkowo-językowego, uzyskując tym samym pełne uwolnienie języka.  

Czy na skróconym wędzidełku języka wykonuje się tylko frenotomię? 

W niektórych przypadkach istnieje potrzeba wykonania zabiegu w innym, większym zakresie. U niektórych pacjentów konieczne jest przeprowadzenie frenektomii lub miofrenuloplastyki. Każdy z wyżej wymienionych zabiegów wykonuje się w innych sytuacjach i z innych wskazań. U dzieci poniżej 1 roku życia najczęściej wykonuje się jednak jedynie frenotomię.

Jaką metodą wykonuje się zabieg?

Metod wykonywania frenotomii jest kilka. Ja osobiście preferuję tzw. metodę “na zimno”, która polega na wykonaniu cięcia nożyczkami. Z moich obserwacji gwarantuje to najlepszy przebieg gojenia. 

Czy dziecko będzie znieczulone do zabiegu?

Tak, jak najbardziej. Najmłodszych pacjentów (do ok 1 roku życia) znieczula się powierzchownie żelem zawierającym lidokainę. Starszych pacjentów (powyżej 1 roku życia) znieczulam tak samo jak do leczenia stomatologicznego. 

Jak wygląda rana i przebieg gojenia?

Rana po frenotomii przypomina kształtem trójkąt lub diament. W pierwszej dobie po zabiegu rana może lekko dokuczać pacjentowi. Mniej więcej w drugiej dobie po zabiegu na powierzchni rany tworzy się tzw. włóknik, czyli białawo-żółty nalot, który pełni funkcję naturalnego opatrunku w jamie ustnej. Włóknik ulega rozpuszczeniu po około 7-10 dniach od zabiegu. Ranę uznaje się za całkowicie zagojoną po około 2 tygodniach od zabiegu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu? 

Przeciwwskazań jest kilka i są one bardzo sporadyczne. Przede wszystkim – brak przygotowania do zabiegu przez neurologopedę lub logopedę oraz bieżące infekcje u dziecka. Do innych, bardziej poważnych przeciwwskazań zaliczamy brak podania witaminy K po porodzie, stwierdzone skazy krwotoczne i problemy z krzepliwością krwi, wiotkość krtani, znaczny przerost migdałka gardłowego (tzw. “trzeci migdał”). Ocenę czynników, które kwalifikują lub dyskwalifikują pacjenta do zabiegu oceniam na wizycie. 

Czy dziecko musi być jakoś przygotowane do zabiegu?

Każde dziecko, które ma mieć wykonany jakikolwiek zabieg chirurgiczny na wędzidełku języka MUSI być pod opieką neurologopedy lub logopedy. Niezależnie od wieku, jest to warunek, który absolutnie musimy spełnić, aby uzyskać prawidłowy przebieg terapii zaburzonej funkcji. Bez obecności logopedy lub neurologopedy wśród specjalistów opiekujących się dzieckiem nie wykonam frenotomii/frenektomii/miofrenuloplastyki. 

To właśnie ci specjaliści odpowiadają za prawidłowe przygotowanie dziecka do zabiegu pod kątem masaży, diagnostyki funkcji, ale także dbają o prawidłową opiekę pozabiegową, która zabezpiecza nas przed przedwczesnym zarośnięciem się rany. 

Jeśli macie Państwo wątpliwości czy dany problem z funkcją jest w ogóle związany z językiem, a dziecko nie jest pod opieką neuro-/logopedy to oczywiście zapraszam na wizytę, gdzie podpowiem jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg terapii i polecę zaufanych logopedów.

Czy mogę nakarmić dziecko przed wizytą?

Nie. W trakcie wizyty, na której wykonujemy ewentualną frenotomię dziecko musi być pomiędzy karmieniami. Pierwsze karmienie odbywa się bezpośrednio po zabiegu, najczęściej jeszcze w gabinecie, pod okiem lekarza.

Czy o czymś muszę pamiętać przed wizytą? 

Jeśli logopeda lub neurologopeda wręczy Państwu pisemną opinię dotyczącą oceny funkcji u dziecka, to będę bardzo wdzięczna za wzięcie jej na wizytę. Jeśli zależy Państwu na wpisie do książeczki zdrowia odnośnie frenotomii, to również proszę ją ze sobą zabrać. 

Na wizytę należy przyjść min 15-20 min wcześniej, aby uzupełnić wszystkie dokumenty, w tym formularz oceny wędzidełka oraz zgodę na ewentualny zabieg. 

wędzidełka/wędzidełek.

https://tatastomatolog.com/wp-content/uploads/2020/02/top-cover-3.png