Dzieci Stomatologia

ssanie kciuka

6 lutego 2019

Według niektórych rodziców ssanie kciuka jest bardziej naturalny niż smoczek, ponieważ natura stworzyła kciuka, który może zaspokoić potrzebę ssania… ALE nie zawsze jest idealna! Kciuk jest przy dziecku przez cały czas, większe problemy aby odzwyczaić.. nie schowamy go ani nie odetniemy, kciuk jest
niehigieniczny! Dziecko ciągle coś dotyka rączkami a potem wsadza go do buzi powoduje wady zgryzu, o czym napisałem kilka słów.

Według badań naukowych osoby ssące kciuk mają 4,25 razy większe ryzyko wystąpienia wad zgryzu niż ssące smoczek!!

Wady zgryzu, które mogą powstać przy ssaniu kciuka są zależne od układania palca w jamie ustnej:

➰Układanie palca pod górnym siekaczami prowadzi do wychylenia górnych siekaczy, zwężenia szczęki ➰Układanie palca pod dolnymi siekaczami prowadzi do wysunięcia żuchwy.

W każdym typie ssania kciuka może dojść do powstania zgryzu otwartego

Na koniec parę rad według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (5) jak oduczyć dziecko ssania kciuka. ➖chwal i wynagradzaj dziecko za brak palca w buzi w formie codziennych nagród(np. kalendarze z naklejkami)

➖dziecko często ssie kciuka z nudów, warto zajmować je różnymi zabawami lub wspólnymi zajęciami (np.gotowanie,jazda na rowerze,malowanie)

➖jeżeli zauważysz zmiany w jamie ustnej koniecznie udaj się do stomatologa dziecięcego celem konsultacji (wysunięcie siekaczy górnych lub dolnych)

➖bez względu na to jaką formę wybierzesz, pamiętaj, aby wytłumaczyć dziecko czemu to robimy. Jeżeli dziecko jest zestresowane, oznacza to ze nie jest gotowe na takie kroki jak oduczanie ssania palca. ➖zazwyczaj nawyk mija w wieku szkolnym, ze względu na silną presję otoczenia

A u Was jak wyglada/wyglądała sytuacja z ssaniem kciuka?

Możesz również polubić...

4 komentarze

 • Odpowiedz
  Magdalena
  7 lutego 2019 at 09:09

  A co z 3miesiecznym niemowlakiem, który ssie kciuk i nie jest głodny? Fizjoterapeutka powiedziała na wizycie, że to jest ok, bo poznaje smaki, ale co w takim razie ze zgryzem? Czy rzeczywiście smoczek w tym wszystkim jest lepszą opcją?

 • Odpowiedz
  Mania
  11 lutego 2019 at 21:39

  Ja ssałam kciuka wiele lat.. Gdyby nie usunięcie pieprzyka z bordy, pewnie do tej pory bym go ssała.. A mam 26lat🙈
  U mnie pojawił się zgryz otwarty, ale naprawilismy go aparatem samoligaturującym😁👌🏼🤩

 • Odpowiedz
  Kasia
  11 lutego 2019 at 21:55

  Z naszą 2letnią Lili jest taki problem, nie można zastosować powyższych rad, ponieważ kciuk jest ssany do spania i przy uspokajaniu się. Niestety już widzę skutki ssania kciuka i jesteśmy załamani z mężem. Chcieliśmy nawet nauczyć ją na smoka, ale kciuk wygrywa zawsze … A ciekawostka jest taka, że nawet zdjęcia USG z okresu ciąży przedstawiały Lili z paluszkiem w buzi.

 • Odpowiedz
  Magda
  21 lutego 2019 at 19:15

  Mój 4 miesięczny syn jest rasowym ssakiem, nie akceptuje smoczka a na pierś się w pewnym momencie wkurza, bo chce ssać a nie chce mleka. W związku z tym pakuje rączki do buzi, nie jest to kciuk, zazwyczaj 2-3 palce, albo cokolwiek co napotka – moje ucho, ramię. Idziemy w przyszłym tygodniu do neurologopedy na wizytę kontrolną, może wynajdzie sposób na smoczek.

Dodaj komentarz