Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

ssanie kciuka

Według niektórych rodziców ssanie kciuka jest bardziej naturalny niż smoczek, ponieważ natura stworzyła kciuka, który może zaspokoić potrzebę ssania… ALE nie zawsze jest idealna! Kciuk jest przy dziecku przez cały czas, większe problemy aby odzwyczaić.. nie schowamy go ani nie odetniemy, kciuk jest
niehigieniczny! Dziecko ciągle coś dotyka rączkami a potem wsadza go do buzi powoduje wady zgryzu, o czym napisałem kilka słów.

Według badań naukowych osoby ssące kciuk mają 4,25 razy większe ryzyko wystąpienia wad zgryzu niż ssące smoczek!!

Wady zgryzu, które mogą powstać przy ssaniu kciuka są zależne od układania palca w jamie ustnej:

➰Układanie palca pod górnym siekaczami prowadzi do wychylenia górnych siekaczy, zwężenia szczęki ➰Układanie palca pod dolnymi siekaczami prowadzi do wysunięcia żuchwy.

W każdym typie ssania kciuka może dojść do powstania zgryzu otwartego

Na koniec parę rad według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (5) jak oduczyć dziecko ssania kciuka. ➖chwal i wynagradzaj dziecko za brak palca w buzi w formie codziennych nagród(np. kalendarze z naklejkami)

➖dziecko często ssie kciuka z nudów, warto zajmować je różnymi zabawami lub wspólnymi zajęciami (np.gotowanie,jazda na rowerze,malowanie)

➖jeżeli zauważysz zmiany w jamie ustnej koniecznie udaj się do stomatologa dziecięcego celem konsultacji (wysunięcie siekaczy górnych lub dolnych)

➖bez względu na to jaką formę wybierzesz, pamiętaj, aby wytłumaczyć dziecko czemu to robimy. Jeżeli dziecko jest zestresowane, oznacza to ze nie jest gotowe na takie kroki jak oduczanie ssania palca. ➖zazwyczaj nawyk mija w wieku szkolnym, ze względu na silną presję otoczenia

A u Was jak wyglada/wyglądała sytuacja z ssaniem kciuka?