Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

wybielanie zębów- „hollywood smile”

Hej moi Drodzy, dzisiaj pierwszy wpis na blogu o temacie, który w lato przez pacjentów poruszany bardzo często w gabinecie stomatologicznym – WYBIELANIE!

W dzisiejszym Świecie, gdzie jest kładziony duży nacisk na to jak wyglądamy, jaki prowadzimy styl życia, uśmiech jest bardzo ważną sprawą. Każdy z nas chciał by mieć idealnie równe, piękne, no i oczywiście śnieżnobiałe zęby. 

Ja chciał bym Wam opisać jak to wygląda z punktu lekarza-dentysty i codziennej praktyki. Wiele osób żyje w przekonaniu że wybielanie to prosta procedura, którą można załatwić na jednej, krótkiej wizycie i nie niesie za sobą komplikacji. Nic bardziej mylnego, zapamiętajcie że zabiegi wybielania są procedurą medyczną, która jak każda procedura medyczna może nieść za sobą komplikacje. Ale na razie nie o tym, dzisiaj skupmy się na tym jakie mamy metody wybielania, jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu.

Dlaczego zęby się przebarwiają lub mają ciemniejszy kolor?

Przyczyn „zciemnienia” naszych zębów jest wiele, mogą dotyczyć całego łuku zębowego, jak i pojedynczego zęba. Najczęściej przebarwienia są spowodowane naszą dietą, napojami oraz tytoniem(papierosy). Kolejna grupa to przebarwienia wrodzone spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi oraz lekami podawanymi w okresie tworzenia się naszych zębów. Przebarwienia te mogą dotyczyć całych łuków lub wybranych grup zębowych. Do najtrudniejszych przebarwień w leczeniu należą przebarwienia wywołane tetracyklinami, dlatego też jest zakaz podawania ich kobietom w ciąży oraz dzieciom. Możemy jeszcze wyróżnić przebarwienia związane z uraze, obumarciem miazgi zęba, nieprawidłowym wypełnieniu po leczeniu kanałowym. Ta grupa przebarwień dotyczy najczęściej pojedynczych zębów. Na koniec należy podkreślić, że z wiekiem u każdego człowieka dochodzi do powolnej zmiany koloru zębów, oczywiście na ciemniejsze.

Jak sami widzicie przyczyn zmiany barwy naszego uzębienia jest wiele, tak samo wiele jest metod wybielania, i każda z nich powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Na czym w ogóle polega to wybielanie?

Polega na nałożeniu na lub do zęba/zębów odpowiedniej substancji chemicznej ( nadtlenek karbamidu i nadtlenek wodoru). Substancje te mają za zadanie wnikać w tkanki zęba oraz dzięki procesowi rozpadu do wolnych rodników tlenowych „niszczyć” cząsteczki odpowiedzialne za przebarwienia zębów. Tutaj można wspomnieć, że proces wybielania przeprowadzony prawidłowo jest bezpieczny dla tkanek zęba i nie powoduje zmian w ich strukturze.

Wskazania i przeciwwskazania do wybielania

Wskazania:

Wybielanie zewnętrzne jest możliwe w każdym przypadku, niezależnie od ilości wypełnień.

Wybielanie jest wskazane u pacjentów posiadających przebarwienia zębów związane z wiekiem lub z gromadzeniem się osadów pochodzących np. z kawy, herbaty, a których nie można usunąć w ramach zabiegów profesjonalnej higienizacji(scaling+piaskowanie)

Przeciwwskazania:

Wybielanie nie jest wskazane u kobiet ciężarnych i karmiących. Poza tym jest to zabieg przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu do wybielania.

Wybielanie nie jest wskazane w przypadkach dużego uszkodzenia szkliwa (głębokich pęknięć, niedorozwoju szkliwa).

Dlaczego warto wykonać zabieg wybielania u stomatologa?

Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania, dentysta powinien przeprowadzić badanie jamy ustnej, ocenić stan uzębienia oraz jakość higieny jamy ustnej. Niekontrolowane wybielanie może doprowadzić do uszkodzeń tkanek zęba, nierównomiernego efektu wybielania, podrażnienia, poparzenia dziąseł, połknięcia żelu wybielającego. Tylko lekarz-dentysta ma dostęp do żeli wybielających o wysokim stężeniu, które dają dobry efekt. Rozporządzenie MZ z dnia 26.10.2012 jasno określa, iż stosowanie wybielaczy o stężeniu powyżej 6% jest dozwolone tylko pod nadzorem lekarza-dentysty.

Działania niepożądane przy zabiegu wybielania zębów:

Przede wszystkim, występuje nadwrażliwość zębiny, która możemy zminimalizować, stosując płukanki z fluorem po każdym użyciu nakładki z żelem wybielającym lub robić przerwy jednodniowe pomiędzy wybielaniem.

Podrażnienia dziąseł, występują w momencie, gdy nakładki dotykają linii dziąseł i z łatwością żel penetruje kieszonki dziąsłowe. Może dojść do „odbarwienia dziąseł”, które przemija po kilku godzinach od kontaktu z żelem wybielającym.

Połknięcie żelu do wybielania: Niewielkie ilości żelu „przypadkowo połkniętego” nie wywołują niepożądanych efektów ze strony przewodu pokarmowego.

Czy zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym można wybielić?

Jak najbardziej TAK, jest to tzw. wybielanie wewnątrzzębowe z użyciem nadtleknu baru i nadtlenku wodoru.

Jak utrzymać efekt wybielania?

Należy stosować tzw „biała dietę” przez okres od 3 do 14 dni, ale najważniejsze są pierwsze 72 godziny. Należy unikać produkty zawierające barwniki spożywcze. Unikamy również kawy, herbaty, czerwonego wina, alkoholu, ciemnych sosów, warzyw(np.buraki) i owoców (jagody,wiśnia),jak również przypraw(curry,kurkuma,chilli). Bezwzględny zakaz PAPIEROSÓW,CYGAR czy ŻUCIA TYTONIU!

A co jeść? Najlepiej nabiał, napoje jak woda czy mleko (kawę z mlekiem najlepiej przez słomkę), mięso drobiowe, ryby i owoce morza, banany, makaron, kasza jaglana.

Efekt wybielania i jego trwałość zależy w dużej mierze od samego pacjenta. Nie ma jednoznacznie powiedziane ile się trzyma efekt takich zabiegów, można zaryzykować i powiedzieć, że średnio 3-5 lat.

Tak więc teraz już wiadomo co, jak i dlaczego?!