Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

System oznaczania zębów

To jak liczyć te zęby?Który to ząb 16, a który to 55? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie.
___
Jak wszytko na Świecie musi być oznaczone,policzone i unormowane -tak również jest z zębami. Specjalnie została stworzona uniwersalna klasyfikacja,by stomatolog np.z Europy zrozumiał co napisał stomatolog z Azji. Twórców systemu oznaczania było wielu, ale najbardziej znany,uniwersalny,zalecany przez WHO i FDI jest System Viohla. Twórca podzielił jamę ustną na cztery ćwiartki, każdej ćwiartce nadał numer i tak dla zębów stałych mamy cyfry od 1-4,a dla mlecznych od 5-8.
A teraz wytłumaczenie:)
Zęby stałe:
1 – ćwiartka prawa w szczęce
2 – ćwiartka lewa w szczęce
3 – ćwiartka lewa w żuchwie
4 – ćwiartka prawa w żuchwie
Zęby mleczne:
5 – ćwiartka prawa w szczęce
6 – ćwiartka lewa w szczęce
7 – ćwiartka lewa w żuchwie
8 – ćwiartka prawa w żuchwie
Po oznaczeniu ćwiartki dodajemy numer zęba, dla przykładu pierwszy trzonowiec stały górny prawy, czyli stały (‘’szóstka”) to w oznaczeniu ząb 16. Ważne nie czytamy tego szesnaście tylko ząb jeden sześć. Z zębami mlecznymi robimy identycznie – ząb 61=górna lewa “jedynka” mleczna.
Taka numeracja jest prawie na całym Świecie, kraj który ma troszkę inne oznaczenie to USA zgadza się @dentystka_w_usa ?), tam stosujemy “system uniwersalny”, czyli zaczynamy liczyć zęby od “ósemki” górnej prawej (ma ona nr.1) i lecimy zgodnie z wskazówkami zegara. W tej klasyfikacji “jedynka” górna prawa ma nr. 8 , a “szóstka” górna lewa nr. 14 .Zęby mleczne oznaczamy literami alfabetu od A do T.