Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

Mity o szczotkowaniu

26 listopada 2018by Michał Kaczmarek

Jak to jest z tym szczotkowaniem?
Najczęstsze pytanie które dostaje to – jaka pasta?jaka szczoteczka? ile razy dziennie myć? czy wogóle myć? Jak myć?

Pytania wydawało by się banalne i proste,ale tak do końca nie jest.Na pewno możemy być pewni jednego-zęby należy myć i co najważniejsze umyć.

Wracając do tematy wpisu,dzisiaj kilka mitów,które pomogą w temacie szczotkowania:

1.”Należy szczotkować/myć zęby po każdym posiłku”
❌MIT-Zęby należy myć dwa,trzy razy dziennie. Po przebudzeniu, w południe i przed snem.

2.”Zęby myjemy zaraz po posiłku”
❌MIT-Chyba każdy z nas słyszał po zjedzeniu słodyczy “A teraz idź wymyj ząbki”, nic bardziej mylnego.Należy odczekać 15-30 minut i dopiero potem przystąpić do higieny jamy ustnej.Myjąc zaraz po posiłku,tylko pomożemy kwasom z pożywienia niszczyć nasze szkliwo.Pozwólmy by nasz organizm sam zmienił pH w j.u. z kwaśnego na obojętne.Nie rozleniwiajmy go.

3.”Nie ma najlepszej pasty,pastę dobieramy indywidualnie”
✅PRAWDA – nie ma najlepszej pasty,taka niestety nie istnieje.W dzisiejszych czasach pasta do zębów powinna zostać dobrana do potrzeb pacjenta.I tak dla osoby z ndwrażliwościa,wybieramy pastę na nadwrażliwość,dla palczy pastę dla palaczy.

4.”Twarda szczotka myje lepiej niż średnia lub miękka”
❌MIT-Twarde włosie niedość, że niszczy szkliwo to uszkadza delikatne tkanki miękkie(dziąsła).Twarde włosie jest też mniej elastyczne co za tym idzie nie ma szans doczyszczenia ciasnych przestrzeni. W dzisiejszych czasach odchodzi się od szczoteczek z twardym włosiem.

5.”Oprócz szczotkowania zębów, należy używać nici, płukanki i myć język”
✅PRAWDA-Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe musimy nitkować(szczoteczka tam nie domyje).Płukanka,na bazie wody,z fluorem i substancjami przeciwbakteryjnymi, zahamuje rozwój bakterii, a co za tym idzie zmniejszy występowanie próchnicy i stanów zapalnych dziąseł(płuczemy 1-2x dziennie).Nie zapominajmy o myciu języka!

6.”Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna(tzw.”elektryczna”) i soniczna myje lepiej niż manualna”
✅PRAWDA-Nie jesteśmy w stanie wykonać takiej ilości ruchów tradycyjną szczoteczką, co oscylacyjno-rotacyjną i soniczną.

7.”Czy szczoteczka elektryczna może zaszkodzić”
✅PRAWDA-Zbyt duże użycie siły podczas szczotkowania, szczoteczkami elektrycznymi (oscylacyjno-rotacyjne,soniczne)może uszkodzić zęby oraz dziąsła.Dlatego takimy szczoteczkami wykonujemy delikatne ruchy lub kupujemy te z czujnikiem nacisku i programatorem mocy😊

8.”Czy można za bardzo wyszczotkować zęby?”
✅PRAWDA-Pamiętacie „Częste mycie,skraca życie” tak samo jest z zębami.Zbyt częste, mocne mycie zębów, może spowodować abrazję szkliwa, czyli wytarcie zębów! Jak we wszystkim trzeba mieć umiar.
Zalecane jest mycie 2-3x dziennie przez około 2 min.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zapraszam do komentowania