Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

higiena jamy ustnej od urodzenia (cz.1 )

27 listopada 2018by Michał Kaczmarek

Pielęgnacja dziecka dla rodzica to chyba najważniejsza rzecz na świecie. Jako rodzice staramy się regularnie chodzić do lekarzy rodzinnych, pediatrów, ortopedów ,często do fizjoterapeutów i  logopedów,  zapominamy o ważnej osobie jaką jest lekarz dentysta. To właśnie on podpowie nam rodzicom jak zadbać o zdrowie jamy ustnej naszego dziecka. W tym poście postaram się odpowiedzieć na pytania jak? po co? Dlaczego? Kiedy?

Podzieliłem posty o higienie jamy ustnej na kilka osobnych, ponieważ jest to tak ważny temat że chciałbym abyście zapamiętali dokładnie jak postępować zależnie od wieku dziecka.

Dzisiaj zaczniemy „od narodzin do pojawienia się pierwszego ząbka”– czyli coś o czym wiele osób nie wie, że jest ważne.By prawidłowo przeprowadzić higienę będziemy potrzebować:

1. Jałowy gazik lub specjalną nakładkę do czyszczenia dziąsełek

2. Letnią przegotowaną wodę

3.Troszkę czasu,cierpliwości i wytrwałości 😉 . 

Gazik nawijamy na palec wskazujący (tak samo z nakładką), moczymy w przygotowanej wodzie i delikatnymi ruchami, najlepiej okrężnymi, czyścimy dziąsełka, język, policzki i podniebienie. Taki zabieg oczyszczania staramy się przeprowadzać po każdym posiłku, niezależnie od rodzaju pokarmu. Co do przeprowadzania takiego oczyszczania w nocy zdania są podzielone, jedni mówią, że nie bo dziecko po karmieniu się rozbudzi i już nie zaśnie, drudzy mówią, że czyści, bo zalegający pokarm, może sprzyjać namnażaniu się bakterii – tu decyzje pozostawiam rodzicom. Plusem takich zabiegów oprócz zdrowej i czystej jamy ustnej, jest wyrobienie u dziecka nawyku dbania o higienę oraz dobroczynny masaż dziąseł(przydatny przy ząbkowaniu). Do pojawienia się pierwszego ząbka, stosujemy tylko tą metodę mycia. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, zaczynamy używać szczoteczki, ale o tym jutro!!