LECZENIE STOMATOLOGICZNE DZIECKA W ZNIECZULENIU OGÓLNYM
Badania dowodzą:
Ponad 90 proc. polskich dzieci i nastolatków ma zęby objęte próchnicą.
W tym ponad 50% dzieci w wieku lat 3 posiada zęby z ubytkami, średnio ubytek próchnicowy obejmuje 3 zęby. Taki stan zdrowia jamy ustnej stawia nas w rankingach WHO za takimi krajami jak Uganda czy Bośnia i Hercegowina. Statystyki, statystykami, ale patrząc na jednostkę, zły stan zdrowia jamy ustnej, w tym uzębienia może skutkować w późniejszych latach życia wieloma innymi problemami zdrowotnymi.
Znieczulenie ogólne w stomatologii dziecięcej
Kilka faktów o leczeniu w znieczuleniu ogólnym:
– Lekarz dentysty prowadzący zaleci zastosowanie znieczulenia ogólnego wyłącznie jeśli będzie to koniecznie.
-Dziecko prześpi cały zabieg i nie będzie go pamiętało.
-przed planowanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym obowiązują pewne zasady dotyczące jedzenia i picia.
-specjalne zalecenia obowiązują także po zabiegu.
Znieczulenie ogólne:
Aby zapewnić dziecku komfort oraz bezpieczeństwo podczas zabiegu, lekarz dentysta może zdecydować o konieczności przeprowadzenia leczenia w znieczuleniu ogólnym. Stosowane jest ono także, jeśli planowany zabieg ma być rozległy, skomplikowany lub złożony, co przedłuża czas jego trwania. Lekarz anestezjolog poda dziecko leki, które sprawi, że podczas zabiegu będzie spokojnie spało.
Znieczulenie ogólne powoduje, że zasypia całe ciało. Jest to konieczne do przeprowadzenia niektórych zabiegów stomatologicznych, ponieważ odruchy są wtedy uśpione, a lekarz jest w stanie przeprowadzić spokojnie i dokładnie leczenie. Dziecko nie odczuwa bólu podczas zabiegu oraz nie pamięta jego przebiegu.
Przygotowanie dziecka w domu:
Na kilka godzin przed planowanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym należy przestrzegać zasad dotyczących jedzenia i picia. Poniżej znajdują się standardowe wytyczne:
niemowlęta do 12 miesiąca życia:
– ostatni stały posiłek (lekka przekąska, mleko modyfikowane) można zjeść 6 godzin przed zabiegiem
– mleko kobiece może być podane 4 godziny przed zabiegiem.
dzieci powyżej 1 roku życia:
-po północy, w dobie przed planowanym zabiegiem nie należy podawać stałych pokarmów ani płynów, takich jak mleko, mleko w proszku, soki z miąższem, gumy do żucia, cukierków.
– na 2 godziny przed planowanym czasem przybycia należy podać dziecku wyłącznie wodę.
-jeśli dziecko przyjmuje leki na stałe, należy je podać, chyba że zostało odroczone przez lekarza dentystę lub lekarza anestezjologa.
Etap zasypiania dziecka:
Kiedy zapiszą Państwo dziecko na zabieg, w odstępie kilku dni dzwoni do Państwa lekarza anestezjolog, aby wstępnie omówić przebieg znieczulenia oraz ustalić czy nie trzeba wykonać większej ilości dodatkowych badań. Jako rodzice lub opiekunowie prawni zostaną Państwo poproszeni przed zabiegiem o podpisanie zgody na zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Mogą pozostać Państwu z dzieckiem podczas podawania leku nasennego.
Po wejściu dziecka na sale zabiegową na usta nos dziecka zostanie założoną maską. Lek podawany bezpośrednio do maski to podtlenek azotu, pomoże dziecku odprężyć się oraz zasnąć. Gdy dziecko zaśnie, rodzic zostaje poproszony o opuszczenie sali, a zespół anestezjologiczny rozpocznie procedury związane z znieczuleniem ogólnym. Aby przeprowadzić sedację dożylna koniecznie jest wprowadzenie do żyły igły, zazwyczaj na ramieniu lub na ręce.
W trakcie zabiegu, stale monitorowane są parametry życiowe takie jak ciśnienie tętnicze krwi, tętno, saturacja krwi żylnej.
W trakcie zabiegu, zostaną Państwo zaproszeni do poczekalni, gdzie będziecie oczekiwać na koniec zabiegu.
Jak uspokoić dziecko przed zabiegiem?
Dla Państwa, jako rodziców, uczestniczenie w procesie podawanie znieczulenia ogólnego dziecku może być bardzo niekomfortowym doświadczeniem. Dzieci wyczuwają niepokój rodziców, dlatego aby Państwa obecność była pomocna, powinni Państwo być tak spokojni i wspierający, jak to tylko możliwe.
O to kilka sposobów, aby pomóc dziecku, nawet jeśli sami czują się Państwo niepewnie.
-zebrać ze sobą „komfortową” rzecz- ulubioną zabawkę, kocyk, aby dziecko mogło trzymać ją podczas indukcji znieczulenia.
– trzymać dziecko za rękę, głaskać po włosach, czy twarzy-będzie czuło Państwa obecność.
– szeptać, mówić do dziecka, Państwa głos wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa.
– starajmy się unikać nerwowej atmosfery i mówieniu o tym że się boimy.
Należy pamiętać!
-pomimo obecności rodzica, sala zabiegowa może wydawać się dziecku przerażającym miejscem. Proszę się nie martwić, jeśli dziecko jest wystraszone mimo Państwa starań, jest to normalna reakcja.
-celem Państwa obecności podczas indukcji znieczulenia jest wspieranie dziecka, niemniej najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zostaną Państwo poproszeni o opuszczenie Sali zabiegowej, należy niezwłocznie i po cichu ją opuścić. Personal medyczny musi skupić całą uwagę na dziecku.
-jeśli przebywanie na sali zabiegowej podczas indukcji znieczulenia jest dla Państwa niekomfortowe, należy zgłosić to personelowi medycznemu. Zostaną Państwo odprowadzeni do poczekalni.
Postępowanie po zakończonym zabiegu w znieczuleniu ogólnym:
Po zakończeniu zabiegu, dziecko pozostanie w gabinecie, gdzie lekarz anestezjolog z pielęgniarka dokładnie sprawdzą parametry życiowe dziecka. Działanie znieczulenia ogólnego mogą trwać jeszcze kilka godzin
-nos, usta i gardło dziecka mogą być odrętwiałe przez 30-45 minut po zabiegu
-gardło dziecka może pozostać nieznacznie bolesne przez 1-2 dni po zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
-dziąsła i usta dziecka mogą boleć przez kilka dni, w zależności od wykonanego zabiegu
-należy zachować ostrożność podczas jedzenia i picia przez około 30-40 minut po zabiegu.
-dziecko może odczuwać zawroty głowy lub nudności
-przez kilka po znieczuleniu dziecka należy podawać dziecku wyłącznie miękkie pokarmy!
Opieka domowa i wizyty kontrolne:
-dziecko nie może wrócić do szkoły w dniu zabiegu
-należy tez obserwować dziecko następnego dnia
-skutki znieczulenia ogólnego, takie jak zmęczenie, utrzymują się do następnego dnia.
-dziecko powinno pozostać w domu pod opieką osoby dorosłej
-aktywność dziecka w dniu zabiegu po powrocie do domu powinna być ograniczona do minimum
-lekarz dentysta poinformuje o terminie wizyt kontrolnych.
Kiedy zgłosić się do lekarza dentysty?
Jeśli poniższe objawy utrzymują się przez ponad 24 godziny po wykonanym zabiegu w znieczuleniu ogólnym, należy zgłosić się do lekarza dentysty:
-gorączka (>38,5C)
-obfite krwawienie dziąseł
-silny ból
-ciężkie wymioty lub zawroty głowy
Jeśli u dziecka występują którekolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zadzwonić do Kliniki.
UWAGI:
Jeśli dziecko ma jakiekolwiek specjalne potrzeby lub problemy zdrowotne, o których lekarz dentysta oraz lekarz anestezjolog powinni wiedzieć, należy zadzwonić do Kliniki. Jeśli dziecko jest przeziębione, ma zatkany nos lub inne schorzenie, które utrudnia oddychania przez nos, należy zadzwonić do Kliniki i przełożyć wizytę na inny termin. Jest to bardzo istotne, aby z wyprzedzeniem powiadomić nas o szczególnych potrzebach dziecka.