Poniedziałek - Piątek08:00-20:00
AdresKłobucka 6D lokal U3, Warszawa
Telefon+48223071040

higiena jamy ustnej od pierwszego ząbka (cz.2 )

29 listopada 2018by Michał Kaczmarek

Dzisiaj część druga o higienie jamy ustnej, w tym wpisie skupimy się na higienie od pierwszego ząbka w jamie ustnej.

Na początku powiem że jest wiele metod szczotkowania, ale niestety nie każda nadaje się dla dzieci. Najprostsza,najłatwiejsza i najlepsza dla dzieci jest tzw. metoda okrężna(Fonesa) – polega na wykonywaniu okrężnych ruchów(robimy kółeczka na ząbkach)

W momencie pojawienia się pierwszego ząbka wkraczamy ze szczoteczką:

  • z małą główką,
  • miękkim włosiem
  • bez ostrych krawędzi
  • najlepiej w ulubionym kolorze dziecka.

Zabieg mycia wykonujemy delikatnie ,ze spokojem, w atmosferze zabawy, tak przyzwyczajamy naszą pociechę do mycia zębów. Staramy się tą czynność wykonywać dwa razy dziennie o stałej porze (rano i wieczorem). Czasem możemy dać dziecku szczoteczkę do zabawy.
Podczas szczotkowania pamiętajmy, by nie pominąć żadnego ząbka.

Zalecane jest by rodzice myli zęby dzieciom do około 7-8 roku życia, jeśli dziecko nie chce by robili to rodzice, pamiętajmy by skontrolować jak zrobiła to nasza pociecha.

Często słyszę od pacjentów „co mam zrobić by on/ona dał sobie umyć zęby?

Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny, nie powinno być problemu. Jeśli już mamy ten problem postarajmy się dać dziecku dobry przykład i pokazywać jak zęby myją rodzice. Innym dobrym sposobem jest nauka przez zabawę:

  •  myjemy przy ulubionej piosence
  • zabawa z myciem i wypluwaniem pasty
  • mycie zębów najpierw ulubionemu pluszakowi,a potem sobie
  • nagradzanie za mycie

Jaką pastę stosować u dziecka, z czy bez fluoru?A jak z to jaka dawka i czemu nie wszystkie pasty mają tą dawkę?

Jeśli wybieracie pastę, ważne jest przeczytanie jej składu i skupienie się na ilości fluoru. Jeśli Twoje dziecko jest między 6 mż a 6 rokiem życia to najlepiej jest wybrać tą z 1000 ppm F, czyli 1 mg fluoru na 1 g pasty! (będzie osobny wpis o fluorze)

Wg badań tylko taka ilość fluoru skutecznie chroni przed próchnicą „…W niniejszym przeglądzie piśmiennictwa wykazano, że u dzieci w wieku od 5 do 16 lat, które stosowały pastę do zębów z fluorem, rzadziej w zębach stałych występowała próchnica oraz rzadziej dochodziło do ich utraty, czy wypełnienia po trzech latach (niezależnie od tego czy woda spożywana przez dzieci była fluorowana czy nie)…” (Marinho VCC, Higgins J, Logan S, Sheiham (deceased) A)

Jeśli nakładasz odpowiednią ilość pasty( 6-36 mż- muśnięcie włosa, 3-6 lat ziarnko grochu), i to 2 razy dziennie, to nie musisz się obawiać ze Twoje dziecko połknie toksyczną dawkę – taka ilość nie jest niebezpieczna dla organizmu Twojego dziecka!

Poniżej zebrałem pasty z fluorem o stężeniu 1000 ppm, dostępne na rynku:

Elgydium Junior ( wg producenta przeznaczona dla dzieci 7-12)

– Colgate Smilles Kids (3-5 lat)

– KIN FluorKIN Calcium

-Signal Kids (2-6 lat)

-Chicco (od 12 mż)

-Baby Brush (0-3 lat)

-GUM Butler Junior (od 7 rż)

Nie przejmujcie się oznaczeniami dla jakiego wieku są przeznaczone pasty, tylko najważniejsze aby miały w składzie 1000 ppm fluoru,a ilość pasty dozujemy wielkością  nakładana na szczoteczkę.

PS. za komentarze typu fluor to trucizna, big pharma i tak dalej, z góry DZIĘKUJE!! Ten wpis jest dla osób które chcą dbać o zdrowie jamy ustnej swoich Pociech! Ja jako lekarz dentysta mam obowiązek kierować się dobrem Pacjentów, oraz opierać się na badaniach naukowych.