Dzisiejszy post będzie o tym jakie są przyczyny i co się może stać w jamie ustnej dziecka, gdy utraci przedwcześnie swoje pierwsze ząbki. Post nie jest napisany by straszyć i stresować Was drodzy czytelnicy, tylko uświadomić na jakie problemy w przyszłości narażacie swoje dziecko.
Zacznijmy od początku – co to jest ta przedwczesna utrata zębów mlecznych?
O przedwczesnej utracie zęba mlecznego mówi się, gdy następuje ona przed okresem fizjologicznej wymiany. Tłumacząc na język polski kiedy zawiązek odpowiadającego mu zęba stałego tkwi głęboko w kości i jest niedojrzały do stadium wyrzynania, a korzeń traconego zęba mlecznego nie wykazuje lub wykazuje jedynie nieznaczną resorpcję fizjologiczną. Czyli podsumowując nie jest to coś naturalnego.
Jakie są najczęstsze przyczynyprzedwczesnej utraty zębów mlecznych?
- Najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia mlecznego jest próchnica. W badaniach z roku 1999, które dotyczyły powodów usuwania zębów u dzieci do lat 12, aż 65,7% zębów mlecznych, usunięto z powodu powikłań próchnicy. Niestety nie znalazłem nowszych badań na temat usuwania zębów mlecznych z powodu próchnicy, ale podejrzewam że statystyki są gorszę. W 2015 roku u około 90% polskich 7-latków stwierdzono próchnicę, na marginesie powiem że blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę lub z jej powodu miało leczonego zęba.
- Kolejna przyczyna to urazy okolicy twarzoczaszki, najczęściej jest to zwichnięcie całkowite siekaczy mlecznych górnych(utrata zęba). Niestety na tą utratę nie mamy wpływu, a każdy z nas wie, że upilnować małe dziecko jest bardzo trudno.
- Utrata zęba może być również efektem toczącego się w okolicznych tkankach procesu zapalnego lub nowotworowego.
- Na koniec możemy powiedzieć o wrodzonym braku zawiązków zębowych (jednego lub kilku). Znacznie rzadziej dotyczy uzębienia mlecznego niż stałego. Częstość występowania tej anomalii w uzębieniu mlecznym nie przekracza 1%,najczęściej brakującym zębem jest boczny ząb sieczny żuchwy (dwójki) lub zęby sieczne przyśrodkowe (jedynki).
A jakie są konsekwencje tej utraty?
Jeśli dziecko po utracie zęba/zębów jest pod stałą kontrolą specjalisty pedodonty lub ortodonty, to powikłania z nią związane można uniknąć lub ograniczyć do minimum.
To teraz o tym dlaczego warto dbać o mleczaki?
- Utrzymują przestrzeń dla zębów stałych – przedwczesna utrata mleczaków może skutkować powstawaniem stłoczeń lub zatrzymaniem zęba/zębów stałych.
- Zbyt wcześnie usunięte zęby mleczne mogą powodować wady zgryzu
- Zapewniają estetykę i prawidłowy wygląd twarzy – sami wiemy że w życiu dorosłym wygląd jest bardzo ważny, tak samo jest u dzieci. Brzydki wygląd lub brak mleczaków może narazić nasze dziecko na pośmiewisko ze strony rówieśników, a nas rodziców narazić na krytykę i ocenianie przez ludzi.
- Umożliwiają prawidłowe żucie – zdrowe, a nawet leczone mleczaki (wypełnienia) zapewniają prawidłowe rozcieranie pokarmu i formowanie kęsa, tym samym proces trawienia przebiega prawidłowo (trawienie zaczyna się już w jamie ustnej)
- Wpływają na prawidłowy rozwój mowy – brak zębów mlecznych może skutkować złym układaniem języka oraz warg, co za tym idzie nasze dziecko może mieć problemy z prawidłową wymową głosek. Również może wystąpić seplenienie.
- Choroby zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenie zawiązków zębów stałych.
- Nieleczona próchnica zębów mlecznych ma ogromny wpływ na próchnicę w zębach stałych,
- Stan zębów mlecznych ma wpływ na zdrowie całego organizmu naszego dziecka
- Leczenie zaawansowanej próchnicy może być bolesne i traumatyczne dla naszego dziecka.
Czytając te punkty mam ogromną nadzieję że w jakimś stopniu wyjaśniłem Wam dlaczego dbanie o zęby mleczne jest tak ważne. Pamiętajcie że wystarczy poświęcić niewiele czasu na zabiegi higieniczne u waszej pociechy, troszkę zmodyfikować dietę, pójść do lekarza-dentysty 2-3 razy w roku na przegląd i ewentualne leczenie, a możemy oszczędzić mu i nam samym wiele stresu, bólu i cierpienia. Chciałbym też żeby każdy wiedział że MLECZAKI są tak samo ważne jak zęby stałe i też się je myje i leczy. Jako rodzice chcecie by wasze dziecko było zdrowe i szczęśliwe w przyszłości, dbając o zdrowie jego jamy ustnej w jakimś stopni dbamy o jego przyszłość.